Tercih Yaparken Puan mı Önemli Yoksa Başarı Sırası mı?

Burak Ünal
Temmuz 13, 2017
lystercihreberi
Tercih Yaparken Puan mı Önemli Yoksa Başarı Sırası mı?   

2017 LYS Sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite adaylarının tercih maratonu da başladı. Daha önce bu yollardan geçmiş birisi ve PDR öğrencisi olarak bu süreçte sitede bilgilendirici yazılar paylaşmaya çalışacağım. Amacım diğer kaynaklarda karışık ve uzunca anlatılan şeyleri kısa ve anlaşılır bir şekilde sizlere sunmak olacak Tercih Rehberimizin ilk bölümünde tercih yaparken puan mı yoksa başarı sırasını mı dikkate alacağımıza değineceğim.

  Tercih kılavuzunda başarı puanı ve taban puan yer almakta ancak kıyaslama yaparken bir önceki yılın başarı sıralarını kullanmak taban puanlarını kullanmaktan daha kolay ve daha avantajlıdır.


  Neden diye soracak olursanız ÖSYM’nin test ağırlıkları ve dolayısıyla puanları her yıl sınavın zorluğuna yada kolaylığına göre değişiklik gösterir. Yani bir önceki yıl 10000. sıradaki aday 410 puan almışsa bu yılın 1000. sırasındaki aday 410 veya 430 puan almış olabilir. Ama önündeki aday sayısı aynıdır bu nedenle başarı sırasına göre tercih edeceği yer olağan dışı bir durum olmadıkça yerleşeceği yer olacaktır.

  Peki başarı sıralamasına tamamen güvenmek doğru mu olacak ? Tabi ki hayır çünkü  bölümlerin tercih edilme sıklığına göre sıralama oynayabilir.Örneğin geçen yıl en son 45000.’yi alan bir yer, bu yıl daha fazla tercih edilirse, bu yıl en son 40000.’yi alabilir. Daha az tercih edilirse, bu yıl 50000.’yi alabilir. (Bu sayılar gerçekliği yansıtmaz örnek amaçlıdır.) 

  Dolayısıyla başarı puanınızın altında veya üstünde bir yere yerleşme olasılığınız az da olsa bulunmaktadır ama başarı sıralamalarında büyük değişiklik beklemek hayalperestlik olacaktır.

YKS Geri Sayım
24 Haziran 2018